Siit leiab ülevaatliku küsimuste ja vastuste vormis põhiinfo Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrgu kohta.

1. Nägin huvitavat/ohtlikku ilmanähtust aga pole registreeritud vaatleja?
Ühekordse teate saatmiseks ohtliku nähtuse ja selle kahjususte kohta kasutage linki “Vaatluse saatmine”, valige sobiv nähtus ning täitke vastav vorm. Nii saavad andmeid saata kõik, kes ohtlikke ilmanähtusi näevad. Ainsaks erinevuseks võrreldes registreerunud vaatlejatega on see, et mitteregistreeritud vaatlejate raportid läbivad administraatoripoolse kontrolli. Nende koheseks nägemiseks interaktiivsel kaardil tuleb märgistada lahter “Näita ka kinnitamata teateid”.

2. Pikad sisestusvormid, ei saa kõigist lahtritest aru?
Ükskõik kas olete registreerunud või mitte soovitame enne vaatlusvormi täitmist tutvuda vastava nähtuse infoga vaatlusjuhendis. Seal on olemas kogu vaatluslehe täitmiseks vajalik info. Kui selleks ei ole aega siis kõige olulisemad juhised iga lahtri täitmiseks saab ka hiire kursoriga vastavale lahtrile liikudes. Kohustuslikud on vaid vaatleja, vaatluskoha ja kuupäeva andmed. Muud lahtrid täitke vastavalt võimalusele. Üldiselt on vaatlusvormid üles ehitatud põhimõttega, et oleks võimalik kirjeldada ka kõige purustavamaid ja ekstreemsemaid nähtusi. Seega kui vaadeldud nähtus ei ole nii ekstreemne, siis jäävadki paljud lahtrid tühjaks.

3. Kuidas saadetud andmeid kasutatakse?
Andmeid kasutatakse mitmel erineval moel. Näidetena võib tuua reaalajas äikese ja ohtlike ilmanähtuste leviku jälgimise, võrdlusandmete kogumise radaritele ja välgudetektoritele ning ohtlike ilmanähtuste ajalise ja ruumilise leviku uurimise. Kuna ametlik Ilmateenistuse vaatlusvõrk on peaaegu täiesti automatiseeritud ja üsna hõre, jäävad paljud ohtlikud ilmanähtused registreerimata. Siinkohal on harrastusvaatlejate ja tavainimeste andmed asendamatud.

4. Miks registreeruda?
Registreerumisel saate personaalse konto Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrgu veebilehel. Registreerunud vaatlejate andmed kuvatakse otse interaktiivsele kaardile. Lisaks saate registreerumisel võimaluse liituda meie uudiskirjaga, mis hoiab Teid kursis vaatlusvõrgu ja selle veebilehe uusimate arenduste ning suviste ilma- ja äikesevaatlejate kokkutulekute infoga. Edaspidi plaanime registreeritud vaatlejatele hakata pakkuma lisavõimalusi, näiteks saadetud andmete detailsem vaatamine võrredles avaliku veebilehega.

5. Mis juhtub, kui ma registreerun vaatlejaks, aga ei teosta pika aja jooksul ühtegi vaatlust?
Vaatluste sagedus sõltub vaatleja võimalustest ning muidugi sellest kui tihti vaatluspiirkonnas ohtlikke nähtusi esineb. Seega me ei saa kellelegi ette kirjutada kui tihti vaatlusi saata tuleb ning see ei ole probleem kui Teil mingil perioodil pole võimalik vaatlusi teostada.

6. Kas on mõtet vaatlejaks registreeruda kui ma ei ole kindel, kas saan kõiki ohtlike nähtusi jälgida?
Vaatlemine on vabatahtlik ja igaüks panustab sellesse niipalju aega kui ise soovib. Seega huvi korral tasub registreeruda ning andmeid võib saata vastavalt võimalusele.

7. Kas vaatluste teostamiseks on vaja spetsiaalseid mõõteriistu?
Mingeid spetsiifilisi mõõteriistu vaja ei ole, piisab kella/mobiiltelefoni/nutitelefoni olemasolust.

8. Kui vanalt võib vaatlejaks registreeruda?
Vanusepiiranguid ei ole. Aastatel 2005-2016 on häid vaatlejaid olnud nii algkooliõpilaste kui pensionäride seas.

9. Kas vaatlustes osalemine on tasuline või kas selle eest makstakse?
Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrk põhineb vabatahtlikel vaatlejatel. Vaatlustes osalemine ja saabunud andmete vaatamine on tasuta. Vaatlejatele vaatluste teostamise eest ei maksta. Sellega järgib Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrk maailmas järjest laiemalt levivat kogukonnapõhise ilmaandmete kogumise mudelit.

Veel küsimusi? Kontakteeru vaatlusvõrgu koordinaatoriga Sven-Erik Enno, e-post seenno@ut.ee

Tagasi